Özel Sağlık Sigortam Var; Ameliyatımı Nerede Ve Nasıl Olabilirim ?

Ameliyat öncesi provizyon neden alınıyor? Ek ödeme çıkacak mı? Özel sağlık sigortası ipuçları

Özel sağlık sigortası olan hastalarımızı, tercihen* anlaşmalı olduğumuz VKV Amerikan Hastanesinde ameliyat ediyoruz.

Ameliyat Öncesi Neden Provizyon Alınıyor?

Muayene sonrası ameliyata karar verdiğimizde sigortanızdan mutlaka provizyon alırız. Sağlık sigortasında provizyonun anlamı şudur: "Ben Dr. Hamdi Koçer, şirketinizin poliçesine sahip hastamda fıtık saptadım. Kendisine, belirttiğim hastanede, belirttiğim ameliyatı yapacağım. Bunun ödemesi için onay veriyor musunuz ?"

Onay vermeden önce sigorta şirketleri, kişinin geçmiş sağlık bilgilerini incelemek, doktorun yapacağı ameliyatın hastaya ve hastanın poliçesine uygunluğunu araştırmak hakkına sahiptir. Bu süre sigortalarda ortalama 48 saat kadar sürer hatta bazı sigortaların hastanın beyanları hakkında daha uzun süre araştırma yaptıkları da olmuştur. Ameliyat olmaya karar verdiğinizde, en azından 2 gün önceden provizyon onayı için bizim sigortaya başvurmamız gerekir.

Sigorta şirketinin doktorları durumu inceleyip talebimizi kabul ettiğinde, bize bir onay yazısı gelir. Bu şekilde ameliyat sonrası sizin her hangi bir şey ödemek zorunda kalmayacağınız, sigorta tarafından yazılı olarak teyit edilmiş olur. Sigortadan gelen onayın ardından sizi arayıp bu bilgiyi iletiriz.

Bana Ek Ödeme Çıkacak mı?

Fıtık Merkezini tercih eden özel sağlık sigortalı hastalar -eğer poliçelerinde katkı payı gerektiren özel bir madde yoksa- anlaşmalı olduğumuz Amerikan Hastanesine ek bir ödeme yapmadan, ameliyatını olup çıkarlar.

*Eğer sağlık sigortanız Amerikan Hastanesinde geçmiyorsa, sigortanızın geçtiği ancak anlaşmalı olduğumuz Acıbadem veya Florence Nightingale gruplarının bir hastanesinde ameliyatınızı yapabiliriz.

Özel Sağlık Sigortası İle İlgili İpuçları

  • Kasık fıtığınını iki taraflı olması halinde sigorta şirketleri genellikle ultrasonografi raporunu görmek isterler.
  • Göbek fıtığı için bazı sigortalar fotoğraf veya ultrasonografi raporu isteyebiliyorlar.
  • Bazı nadir durumlarda hastayı ikinci bir hekim muayenesine yolladıkları olabiliyor.
  • Sigortalar bazen koşullu onay verebilir, bunun amacı, "hekim veya hastanın beyanında yanlışlık/aldatmaca olduğu ortaya çıkarsa faturayı ödemeyeceğiz -anlamına gelir.
  • Fıtığın başlangıç tarihi, ilk sigorta yapıldığı tarihten daha eski ise sigortaların çoğu bu ameliyatı ödemezler.
  • Poliçenin yapıldığı ilk yıl, özel sağlık sigortaları acil dışında ki ameliyatları ödemezler. Fıtıklar eğer boğulmamışsa, acil ameliyat gurubuna girmezler.
  • Tanı konmuş ve sigortaya bildirimi yapılmış bir fıtığın aynı poliçe yılı içinde onarılması tavsiye edilir. Bir sonraki poliçe yenileme dönemini geçmesi halinde bazı sigorta şirketleri ödeme yapmak istemezler.
  • Tanı konmuş ve sigoraya bildirimi yapılmış bir fıtığın ameliyatla onarılmadan başka bir sigorta şirketine geçiş yapılması halinde, yeni sigorta şirketi bu ameliyat için muafiyet koyar ve ödeme yapmaz.
  • Sigorta şirketleri arasında geçiş yapmak istediğiniz takdirde mutlaka eski sigortanızdaki haklarınız ile beraber geçmek istediğinizi beyan etmelisiniz. İki sigorta geçişi arasında 15 günden uzun boşluk olmamalıdır.
  • Poliçenizi dikkatli okumalısınız. Poliçenizde ameliyatlar için % 20 katılım payı öngörülmüş ise, hastaneden taburcu olurken toplam faturanın % 20 kadarını siz ödeyeceksiniz demektir. Aynı şekilde hekim ücretinin de % 20'si sizin tarafınızdan ödenecektir.

Eğer özel sağlık sigortanız var ve fıtığınız olduğu ortaya çıktıysa, en kısa zamanda ameliyatınızı olmalısınız. Sigortanızdan yararlanma şansınız varken ameliyatınızı ertelemeyiniz.

Özel Sağlık Sigortası Kolaylıktır, Güvenliktir; Güvencedir

Fıtık Merkezi olarak, biz sizin provizyonunuzu ameliyattan önce mutlaka alır, size de bilgi veririz. Ameliyata girerken, ücret ile alakalı her hangi bir endişe duymazsınız.