Kapalı kasık fıtığı ameliyatının avantajları

Kapalı kasık fıtığı ameliyatı küçük deliklerden gerçekleştirilir

Kesinin daha kısa olması, yara komplikasyonlarını azaltır: enfeksiyon, ameliyat sonrası ağrı, kronik cilt hassasiyetleri çok nadir görülür.
Kesilerin küçük olması kozmetik açıdan da avantaj sağlar. Kısa bir süre sonra ameliyat kesilerinin yerini bulmak olanaksız hale gelir.

Fıtık ameliyatında sağ ve sol tarafa aynı deliklerden müdahale imkânı

Aynı deliklerden her iki taraftaki fıtık alanını görmek ve gerekirse onarmak mümkündür: kapalı ameliyatlar iki taraflı fıtıklar için son derece idealdir. Hatta ikinci tarafın şüpheli olması durumunda, ameliyat sırasında o tarafı da görmek mümkündür.
Çift taraflı onarım açık yöntemle yapıldığında, çok daha fazla doku hasarı ve yara komplikasyonu riskine vardır. Ayrıca ameliyat süresi bakımından da kapalı ameliyat çift taraflı fıtıklarda daha kısa sürer.

Fıtık ameliyatı sonrası işe ve sosyal yaşama hızlı dönüş

Kapalı yöntem ile kasık fıtığı ameliyatı olan kişiler aynı günün akşamı hastaneden taburcu olup kısa süre içinde normal yaşamlarına ve işlerine geri dönebilirler. Kapalı yöntem özellikle beden gücü ile çalışanlar için ideal bir yöntemdir.
Kendi işyerinde çalışanlar, işinin başında olması gereken iş motivasyonu yüksek kişilerin kapalı ameliyat sonrası işe dönüşleri hızlı, işgücü kayıpları minimumdur.

Nüks fıtıkların ameliyatında teknik kolaylık

İlk ameliyat açık yöntemle yapıldıysa, bölgenin orijinal anatomisi bozulmuştur. Nüks için yapılan bu ameliyatlarda açık yöntem teknik güçlükler içerir ve daha yüksek komplikasyon potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla nüks fıtıklarda da kapalı yöntem daha güvenli ve başarılıdır.

Kapalı fıtık ameliyatı ile kadınlarda düşük nüks riski

Açık ameliyat ile konan yama direk ve indirek fıtık alanını örterken, femoral alanı örtmez. Kapalı yöntemle yapılan ameliyatta konulan yamalar direk-indirek ve femoral olmak üzere tüm bölgeyi örter ve ilerde femoral fıtık oluşmaz. Ayrıca femoral fıtıklar daha çok kadınlarda görülür. Bu nedenle kadınlarda kapalı yöntemle yapılan fıtık onarımlarında uzun dönem içinde nüks riski daha düşüktür.

Kapalı fıtık ameliyatı ile spora ve ağır işlere hızlı geri dönüş

Sporcuların ameliyat sonrası beklentisi doğal olarak en kısa süre içinde spora geri dönmektir. Kapalı ameliyatlardan sonra bu süre daha kısadır. Sporcunun yaptığı spora göre değişmekle beraber 2-3 hafta içinde antremanlara başlanabilir.