Kapalı Göbek Fıtığı Ameliyatı

Göbek fıtığının tedavisi cerrahidir.

İdeal ameliyat kapalı yöntemdir.


Göbek fıtıkları açık ve kapalı yöntemle ameliyat edilebilir ancak ideal yöntem kapalı ameliyatlardır. Kapalı ameliyatta yama karın içinde konur. Kapalı ameliyatlar sadece kozmetik ve ağrı/konfor ilişkisi açısından daha iyi değil aynı zamanda onarımın sağlamlığı ve dayanıklılığı bakımından da açık onarımlara kıyasla daha üstündür. Genel anestezi alabilen her hastaya kapalı ameliyatı önermek gerekir.

Kapalı Göbek Fıtığı AmeliyatıGöbek fıtığının kapalı ameliyatı hastanın karnın yan tarafından yapılan 3 küçük kesi ile gerçekleştirilir. Her biri 1 cm’den küçük bu kesiklerden birinden video kamera içeri yerleştirilip bu kameranın monitördeki çektiği ve yansıttığı görüntülere bakarak ameliyat yapılır.

İç organların içinden geçtiği delik bulunur; içinden geçmiş olan doku ve organlar karın içine geri alınır ve deliğin olduğu yere yama yerleştirilir. Göbek fıtığı kapalı ameliyatları, kullanılacak yamanın büyüklüğü, hastanın daha önce karın ameliyatı geçirip geçirmediğine bağlı olarak 30-60 dakika arası sürer.

Kapalı ameliyatta mutlaka kompozit yama (çift yüzlü=dual yama) kullanmak gerekir. Ameliyat sırasında rulo yapılıp ince uzun hale getirilen yama, deliklerden birinden karın içine sokulur. Burada tamamen açılıp düz hale getirilen yama karın içinden fıtık deliğinin olduğu yere tutturulup tespit edilir. Karın içindeki yamanın bir yüzü karın zarına tespit edilirken diğer yüzü barsaklara ve diğer iç organlara bakar şekilde tespit edilmiştir.

Çift yüzlü kompozit yamalar (dual yama) daha pahalı olduğu için ameliyat maliyetini artırır. Ancak kapalı yöntemde yama karın içine yerleştirildiği için karın duvarındaki deliğin en sağlam kapatılması bu şekilde yamanın içerden konması ile mümkündür.

Çok küçük göbek fıtıklarında bile kapalı yöntem hem estetik açıdan hem yamanın sağlam ve dayanıklılığı bakımından önemi bir avantaj oluşturur. Ayrıca çok büyük göbek fıtıklarında kapalı yöntem hasta için daha kolay ve konforlu olabilir.

Ameliyatı takiben hasta 2 saat sonra su içer, akşam yemeğini yer ve isterse ayağa kalkabilir. Ertesi gün sabah normal kahvaltısını eden hastanın kontrolü yapılır ve taburcu edilir. Hasta çok kısa süre içinde işine normal yaşamına döner.

 

Göbek fıtığında kapalı yöntemin avantajları:


Kapalı Göbek Fıtığı AmeliyatıYama karnın içine; en iç katmana konur: Kapalı yöntemin en büyük avantajı yama karın duvarında en arkaya veya en iç tabakaya konur. Bu şekilde daha dayanıklı bir onarım elde edilmiş olur. Karın duvarı fıtıklarına neden olan basınç hep karın içinden dışına doğru etki eder. Yamanın karın duvarında cilde yakın konması halinde (Onlay: açık ameliyat) yamanın kapak gibi açılıp kısa sürede nüks etme riski vardır.

Kapalı ameliyat sırasında birden fazla fıtık deliği varsa içerden kolayca görülür: Göbek deliği içinde veya çevresinde bazen birden fazla küçük fıtıklar olabilir. Kapalı yapılan göbek ve göbek çevresi fıtıklarının ameliyatlarında birden fazla fıtık deliği varsa, içerden hepsini görmek ve yama büyüklüğünü ona göre ayarlamak mümkündür. Bu şekilde ilerde fıtığın tekrarlama riskini en aza indirmiş oluruz.

Çok küçük kesilerle gerçekleştirilir: Kesinin daha kısa olması, yara komplikasyonlarını da azaltır. Enfeksiyon, ameliyat sonrası erken ağrı, ve geç dönemde kronik cilt hassasiyetleri daha az görülür. Kesilerin küçük olması kozmetik açıdan da avantaj sağlar. Kısa bir süre sonra ameliyat kesilerinin yerini bulmak olanaksız hale gelir.

Kapalı yöntem sonrası işe, sosyal yaşama ve spora dönüş çok daha hızlıdır:  Kapalı yöntem, masa başı işi yapanlar da dahil olmak üzere, işin zorluğu ile doğru orantılı olarak ciddi bir avantaj sağlar; özellikle sporcular ve vücudu ile çalışanlar için ideal bir yöntemdir.

Yama reaksiyonu ve/veya enfeksiyon riski daha düşüktür: Kullanılan yama ciltaltına yakın bir katmana konduğunda yağlı dokuda reaksiyon oluşturma ve enfeksiyon riski daha yüksektir. Buna karşılık karın içine konan peritona tespit edilen yamalarda enfeksiyon riski yok denecek kadar azdır.  


KAPALI YÖNTEM GÖBEK FITIKLARINDA ALTIN STANDART OLMAKLA BERABER ÖZELLİKLE: İşine hemen dönmek isteyenlerde,  profesyonel sporcularda, sürekli spor yapanlarda, işi fiziki güç gerektirenlerde, estetik kaygısı olan genç kadınlarda ve nüks göbek fıtıklarında  İDEALDİR.


ÖZEL SAĞLIK SİGORTALI HASTALARIN GÖBEK FITIĞI AMELİYATLARINI ANLAŞMALI OLDUĞUMUZ FN GAYRETTEPE METROPOLİTAN, FULYA ACIBADEM VE AMERİKAN HASTANELERİNDE YAPIYORUZ. ... DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN 0212 296 33 96 NUMARADAN MERVE HANIMI ARAYINIZ.