Fıtık Ameliyatında Neden Yamayı En Arka Plana Koyuyoruz?

Fıtık Ameliyatında Yamanın Doğru Yere Yerleştirilmesi

Karın duvarı fıtıklarının oluşmasına neden olan güç HER ZAMAN karın içinden dışına doğru etkileyen bir güçtür. Öksürmekle, ıkınmakla, egzersiz sırasında karın adalelerin kasılması ile oluşan karın içi basınç içerden dışarı bir zorlanma yapar.

Karın duvarında meydana gelen yırtıklar, delikler ve buradan dışarı çıkan fıtıklar yama ile onarılırken yamanın iç taraftan mı yoksa dış taraftan mı yerleştirildiği çok önemlidir. Burada iç ve dış olarak düşünülen karın duvarında ki sağlam tabaka yani adale katmanıdır. Yama adalenin arkasındaysa -yani karnın içine doğru konmuşsa- yapılan onarım daha güvenilir ve sağlamdır.

Fıtık ameliyatlarında yama karın duvarında 3 farklı planda yerleştirilebilir: adale ile cilt arasına yani onlay, adale ile karın zarı arasına sublay veya karın içine konabilir inlay. Sublay veya inlay planda yapılan fıtık onarımları daha güvenilir ve sağlamdır çünkü adalenin arkasındadır: yani karın içine yakın veya karın içindedir.

Yama adale katmanının iç tarafındaysa yani karın zarına yakınsa, içerden gelecek basınç artışı veya zorlanma ile açılmaz hatta daha çok yerine yapışır. Buna karşılık yama eğer adalenin dış tarafına yani cildin hemen altına konmuşsa, içerden gelen basınç yamayı bir valf gibi açabilir.

Fıtık ameliyatlarında yamanın doğru plana konması o nedenle çok önemlidir. Yamanın adale arkasına konması daha fazla cerrahi müdahale ve daha uzun ameliyat süresidir, biraz daha fazla sabır ve deneyim ister ancak kesinlikle buna değer.

Ard arda defalarca nüks etmiş göbek fıtığı veya kesi yeri fıtıklarında en büyük neden yamanın karın duvarı katmanları arasında yanlış plana yerleştirilmesidir. Fıtık Merkezinde, göbek fıtıkları ve kesi yeri fıtıklarında her zaman yamayı ya karın içine inlay veya adale arkasına sublay yerleştiririz: fıtık küçük dahi olsa hiç bir zaman onlay onarım yapmayız.