Fıtık Ameliyatında Yama ve Vidalar


Karın duvarı fıtıkları yani kasık fıtığı, göbek fıtığı ve kesi yeri fıtığı dediğimiz zaman karın duvarında bir yırtıktan veya delikten bahsediyoruz. Fıtığın onarılması demek, iç organların yerli yerine itilip bu deliğin yama ile onarılması demektir. Bu nedenle yama ve bazen de onu tutturmak için çok küçük vidalar kullanabiliriz. Bunlar vücudun kabul edip sorun çıkarmayacağı şekilde imal edilmiş özellikli ürünlerdir.

Yamalar ve vidalar çok değişik kullanım yeri ve amaçları için farklı farklı üretilir. Bunların hekim tarafından doğru seçimi ve ameliyat öncesi temin edilmesi gerekir.

Yama ve vidaların farklı ülkelerde üretilmiş çok değişik kalitede ve fiyatta olanları vardır. İnsan sağlığı için kullanılan malzemelerin uluslararası standartlara uygun ve en kaliteli markalardan seçilmesi yapılan işin başarısını direk etkiler.

Yamanın doğru ve kaliteli seçimi yeterli olmaz; yamanın hangi katmana yerleştirildiği de çok önemlidir. Karın duvarında ne kadar iç tarafa konursa yama -hatta tercihen karın içine, o kadar sağlam bir onarım olur. Kapalı ameliyatların avantajı budur: Kapalı ameliyatta yamalar hemen karın zarının yan tarafına yerleştirilir.

Ameliyatta kullanılan yama ve vida gibi malzemeler ömür boyu sizinle kalacaktır. Ameliyat raporunda mutlaka uluslararası etiketleri yapıştırılmış olmalıdır. Bu şekilde hem içinizde ne olduğunu bilirsiniz hem de aynı ürünün yeniden steril edilip başka başka hastalarda kullanılmadığından emin olursunuz.

Fıtık ameliyatları dünyada en çok yapılan ameliyatlardır. Pek çok üniversite ve eğitim hastanelerinde asistan eğitimi sürecinde stajyerlere ilk yaptırılan ameliyatlardır. Bazen hastalar da "altı üstü bir fıtık" deyip çok sıradan bir işlem gibi görür ancak biz hiç bir fıtık ameliyatını hafife almayız.