Fıtık Ameliyatı Teknik Bilgileri

Kapalı ameliyatlar veya başka bir deyişle laparoskopik ameliyatlar 1 cm uzunluğunda küçük deliklerden yapılır. Bu deliklerden birinden içeri video kamera, diğer iki delikten de el aletleri sokulur.
Kapalı ameliyatlar mutlaka genel anestezi ile yapılır. Genel anestezi, tüm anestezi yöntemleri içinde en güvenli ve konforlu olanıdır.

Kapalı ameliyatlar mutlaka genel anestezi ile yapılır. Genel anestezi tüm anestezi yöntemleri içinde en güvenli ve konforlu olanıdır. Sağlık durumu genel anestezi almaya uygun olmayan hastaların kapalı ameliyat olma şansı da yoktur.

Kapalı ameliyatların birçok avantajları vardır: Fıtık ameliyatındaki en büyük avantajı, kapalı ameliyatta yamanın en arka katmana konmasıdır. Adalenin arkasına konan yama, böylece çok daha güçlü bir onarım sağlar. Çünkü karın içi basınç hep içerden dışarıya doğrudur.

Hemen hemen tüm kasık fıtıklarında kapalı ameliyat şansı vardır. Hasta yattığında veya istirahat halinde fıtık karın içine geri dönüyorsa kapalı ameliyat olabilir. Ancak çok ileri derecede büyümüş dev kasık fıtıkları ile boğulmuş fıtıklarda açık ameliyatı tercih ediyoruz.

Göbek fıtıklarının da hemen hemen hepsini kapalı yöntemle ameliyat etme şansımız var. Hastanın genel anestezi alabiliyor olması yeterli şarttır.

Kesi yeri fıtıklarında açık kapalı tercihi biraz daha karışık, hastanın genel sağlık koşulları, beklentileri ve fıtığın yeri ameliyat yöntemi seçimi için önemli faktörler.

Fıtık Merkezi olarak bizim birinci tercihimiz bütün karın içi fıtıklarında eğer hastanın koşulları uygunsa kapalı ameliyattan yanadır.