Fıtık Ameliyatı Olmazsam Ne Olur ?

En sık karşılaştığımız sorulardan birisi, "Eğer ameliyat olmazsam ne olur?"

Fıtık, sadece cerrahi müdahale ile (fıtık ameliyatı ile) tedavi edilebilir.

Dev FıtıkEn basit ifadeyle, fıtığınız zamanla mutlaka büyür. Bu büyüme hızı farklı kişilerde ve farklı fıtık tiplerinde değişen hızlardadır. Yıllar içinde futbol topundan büyük kasık fıtıkları veya göbek fıtıkları ortaya çıkabilir. Bu büyüklükteki dev fıtıklar sadece hastanın dış görünüşünü bozmakla kalmaz, aynı zamanda ağırlık merkezini de etkilediğinden sırt bel ağrılarına neden olur. Uzun dönemde hasta hareket edemez ve kilo almaya başlar.

İhmal neticesi ortaya çıkan dev fıtıkların onarımı teknik olarak bazı güçlükler yaratır. Karın duvarındaki açıklık çok büyüdüğünden mutlaka dual yama kullanmak gerekir. Hasta kilolu olduğundan kapalı ameliyat ancak uygundur. Bunlar maliyeti ciddi olarak arttıran unsurlardır.

Dev fıtıkların ameliyatı fıtık konusunda deneyim gerektirir. Fıtık deliği büyüdükçe bunun yama ile güvenli ve sağlam şekilde onarılması bazı zorluklar yaratır. Kullanılacak yamanın çeşidi, büyüklüğü ve hangi katmana tutturulacağı, ne tür yöntemle tespit edileceği bunların hepsi özellikle önem kazanır. En küçük hata fıtığın nüks etmesi anlamına gelecektir. Fıtık büyüdükçe, onarım daha fazla tecrübe gerektirir.

Kasık fıtıkları ve göbek fıtıklarının kendiliğinden kaybolduğu görülmüş bir şey değildir. Fizik kurallarına da aykırıdır. Zaman içinde bir yandan hastanın fıtığı büyürken, ilerleyen yaş ile beraber hastanın tansiyon, kalp, şeker ve benzer sistemik rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Bütün bunlar hem ameliyatı hem anesteziyi zorlaştıran etmenlerdir.

Tedavi edilmeyen kasık ve göbek fıtıklarının istenmeyen bir komplikasyonu da fıtık boğulmasıdır. Daha önceleri sırt üstü yatınca kaybolan fıtık zamanla hiç kaybolmamaya başlar. Bu fıtığın içindeki organların çevre dokulara yapışmaya başladığını gösterir. Bu yapışıklıklara bağlı olarak hasta yatınca hatta eli ile itince dahi fıtık küçülmez ve kaybolmaz. Bu şekilde çevre dokulara yapışan fıtıklar ameliyatta teknik zorluklara sebep olur. O nedenle hastalara biz zamanında ameliyat olmalarını öneririz.

Kasık, göbek ve kesi yeri gibi karın duvarı fıtıklarının en korkulan ve korkutucu komplikasyonu barsak düğümlenmesidir. Fıtık deliğinden çıkan barsakların kendi etrafında 360 derece dönmesi ile meydana gelir. Acil tıbbi müdahale gerektiren bu tablo ciddi karın ağrısı, bulantı kusma, gaz ve dışkı çıkartamama ile kendini gösterir. Kısa sure içinde hastanın hayatını kurtarmak maksadı ile acil ameliyat ile sonlanır.

Barsak boğulması sonucu ortaya çıkan tablo zamana karşı bir yarışa benzer. Hastanın barsaklarında kan dolaşımı bozulur ve gangren gelişir. Bu noktadan once tanı koyup ameliyat etmek gerekir aksi takdirde gangren olan barsakların da çıkartılması gerekir. Bu çok daha riskli ve ciddi bir ameliyat anlamına gelir. Üstelik bu ameliyatta öncelik fıtık onarımından ziyade hastanın hayatını kurtarmak olduğundan yama konmaz. Hasta normal sağlığına kavuştuktan sonra yeniden fıtık ameliyatı olmak zorunda kalabilir.

Kasık ve göbek fıtıklarının ameliyatı günümüzde çok kolaydır. Laparoskopik (kapalı) ameliyatlar, vidasız kendiliğinden yapışan yamalar ve benzer teknolojik gelişmeler konforlu ve güvenli ameliyatlar vaad etmektedir. Hastaların çoğu aynı gün taburcu olur veya 1 gün hastanede kalır. İşe ve sosyal yaşama geri dönüş çok hızlıdır buna karşılık fıtığın nüks etme ihtimali yok denecek kadar azdır.

Bütün bunların ışığında özetle şunu söylemek mümkün: Kasık ve göbek fıtıkları tedavisi kolay ve güvenli bir cerrahi hastalıktır ancak ihmal edildiğinde zaman içinde hayatı tehdit eden riskli komplikasyonlara neden olabilir.