Fıtık Ameliyatı Günü ve Fıtık Ameliyatı Sonrası

Fıtık ameliyatı olacağınız gün neler yapmalısınız? Ameliyat sonrası ahngi soruları sormalısınız?

Ameliyat saatinden en az 2 saat önce hastanede olmanız gereklidir. İstanbul trafiğini de hesaba katarak ameliyat sabahı lütfen randevu saatinde hastanede olacak şekilde evden çıkınız.

Hastaneye gelirken, kolayca çıkartabileceğiniz rahat ve bol kıyafetler seçmeye özen gösteriniz. Yanınızda kıymetli mücevher getirmeyiniz. Ameliyathaneye giderken, piercing, yüzük, küpe, kolye, takma diş, peruk, kontak lens, gözlük saat bilezik, toka gibi eşyalarınızı yakınınıza bırakınız. Ameliyat günü makyaj yapmayınız ve varsa ojelerinizi silmelisiniz.

Fıtık Ameliyatı Günü ve Fıtık Ameliyatı SonrasıFıtık ameliyatı anestezi hekimi sizi muayene edecek, tahlillerinize ve fizik durumunuza göre o gün fıtık ameliyatına uygun olup olmadığınızı değerlendirecektir. Gerekirse fıtık ameliyatı öncesi uygun bir sakinleştirici ilaç ile heyecanınızın yatışması sağlanır.

Fıtık ameliyatı öncesi size ameliyat ile ilgili yeniden bilgi verilir. Ameliyatın size neden yapıldığı, alternatif cerrahi yöntemler, olası yan etkiler size yeniden anlatılır ve bu konuda onayınız alınır. Ardından kasık fıtıkları için taraf işaretlemesi yapılır. Özel bir cilt kalemi ile fıtığınızın olduğu taraf işaretlenir.

Ameliyata girdiğinizde yakınlarınız hastane kafeteryasında dinlenebilirler. Bu esnada odanızın kilitlenmesini isterseniz, lütfen servis hemşiresine bildiriniz.

Ameliyat sonrası uyanma odasında doktorunuz tarafından önce size ilk bilgi verilecek. Ayrıca ameliyat bitiminde yakınlarınıza hemen bilgi verilecektir.

Fıtık ameliyatından sonra hastanın önemli bir ağrısı olmaması beklenir. Özellikle hasta hareket etmediğinde kendini son derece rahat hatta ameliyat olmamış gibi hissedebilir.

Fıtık ameliyatı sonrası erken dönem ağrısız olduğundan, bazı hastaların hemen ayağa kalktığını görüyoruz. Hastaların ilk saatlerde hemen ayağa kalkmalarını istemiyoruz. Hastayı fıtık ameliyatı olduğu günün akşam hemşire gözetiminde yavaş ve dikkatli şekilde ayağa kaldırıyoruz.

Fıtık ameliyatından yaklaşık 3-4 saat sonra hastalarımız su ve sulu gıda almaya başlar. Aynı gün akşamı normal yemek veriyor ve isterlerse taburcu ediyoruz. İleri yaşta hastaları, sistemik bir hastalığı olan hastaları, iki taraflı fıtık ameliyatı olan hastaları ve evi uzak olduğu için hastanede kalmak isteyen hastaları 1 gün için hastanede misafir edebiliyoruz.

Fıtık ameliyatı sonrası taburcu olurken, evde kullanacağınız antibiyotik ve ağrı kesicinin yazılı olduğu reçetenizi, kontrol tarih ve saatini yazan taburcu formunu hastaya veriyoruz. Kontrole kadar dikkat etmeniz gerekenleri anlatıp bir sorunuz varsa onu yanıtlıyor, eğer sizde yoksa, iletişim bilgilerimizi yazıyoruz. Daha sonra aklınıza gelecek her türlü soru ve sorunda önce bizi aramanızı rica ediyoruz.

Her hastaya taburcu olurken MUTLAKA bir ameliyat raporu veririz. Bu ameliyat raporunda ameliyata dair önemli bilgiler vardır; kullanılan yamanın ve kullandıysak vidanın etiketi yapıştırılmıştır. Bu etiketler tıbbi malzeme üretim standartlarına uygundur ve üstünde marka, model, lot numarası, son kullanım tarihi yazılıdır. Raporda ayrıca yamanın hangi katmana yerleştirildiği ve ne şekilde yerine tuturulduğu yazılıdır. Bu bilgileri hasta hakları açısından önemsiyoruz ve bir nüshasını size verdiğimiz raporumuzu ömür boyu saklamanızı rica ediyoruz.

Taburcu olurken size evde yapacak ve yapmayacaklarınız ile ilgili bilgiler taburcu formu ile verilecektir. Bu form üstünde yemek-içmek, duş alma, hareketlilik, ağır kaldırma, spor, araba kullanma ve işe gitme ile alakalı bilgiler olacaktır. Bunun dışında hangi durumlarda hekimi aramanız gerektiği, aramak gerektiğinde hangi numaradan ulaşacağınız da yazılıdır. Bunun dışında sormak istedikleriniz olursa bunları sormak konusunda çekinmeyin.

İlk 48 geçtikten sonra pansuman veya yarayı kapatmak genellikle gerekmez açık kalabilir. Bazen dikiş almak gerekebilir, bazen alınmayan kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Taburcu sonrası erken dönemde 1-2 kontrol daha sonra da 3., 6. ay ve 1. yıl kontrolleri vardır. Bu kontroller ücretsizdir.

Fıtık ameliyatı sonrası süreç için bu soruların cevabını doktorunuzdan öğrenin!
Hastaneden taburcu olurken şu soruların cevabını biliyor olmalısınız:

Fıtık ameliyatından sonra!Yara bakımı için özel bir şey yapılacak mı?

Fıtık ameliyatından sonra!Hangi durumlarda acil tıbbi yardım gerekebilir?

Fıtık ameliyatından sonra!Ne zaman araba kullanabileceğiniz?

Fıtık ameliyatından sonra!Ne zaman egzersiz yapabileceğiniz?

Fıtık ameliyatından sonra!Evde kullanmanız gereken ilaçlar?

Fıtık ameliyatından sonra!Sorun yaşadığınızda kaç numaradan kimi aramalısınız?

Fıtık ameliyatından sonra!Kontrole ne zaman saat kaçta nereye geleceksiniz?

Başka yerde ameliyat olan hastalar: Burada verdiğimiz bilgiler kendi hastalarımız için geçerli olup, başka yerlerde fıtık ameliyatı olduğunuzda bundan daha farklı uygulama ve uyarılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Her hekimin çalışma biçimi yaptığı ameliyat yöntemi de farklı olabilir. Karşılaştığınız sorunlarda lütfen kendi hekiminizin tavsiyelerini uygulayın.