Fıtık Ameliyatında Anestezi Yöntemleri ve Seçimi

Fıtık Ameliyatında Kullanılan Anestezi Yöntemleri ve Seçimi : Genel Anestezi & Lokal Anestezi

Genel Anestezi ve Bölgesel AnesteziGENEL ANESTEZİ - BÖLGESEL ANESTEZİ

Anestezinin amacı ameliyat sırasında hastanın ağrı duymasını engellemektir. Fıtık ameliyatlarında genel anestezi ve bölgesel anestezi seçenekleri mümkündür. Fıtık ameliyatı olacak hastalarda anestezi şeklini belirlerken birinci kriter ameliyatın açık mı yoksa kapalı mı olacağıdır.

Fıtık ameliyatı için açık yöntem seçildiğinde, hastaya lokal, spinal, epidural veya genel anestezi uygulanabilir. Buna karşılık ameliyat kapalı yani laparoskopik olarak yapıldığında sadece genel anestezi seçeneği vardır.

Anestezi olarak ilk seçenek genel anestezidir. Genel sağlığı uygun hastalarda en güvenli ve rahat anestezi yoludur. Genel anestezi, hastanın cerrahi girişim sırasında derin uyutulmasıdır. Hemem hemen tüm büyük cerrahi girişimler bu şekilde yapılır.

Genel anestezi yani hastanın uyuması ya damardan yapılan bir iğne veya solutulan özel bir gaz ile sağlanır. Hasta uykuya daldığı sırada solunumu kontrol etmek için hava yolarına bir tüp yerleştirilir. Bu sırada anestezi hekimi hastanın kan basıncını, kalp hızını, solunum sayısını kontrol eder. Tüm cerrahi girişim süresince hasta uyurken bir doktor ve/veya bir anestezi teknisyeni devamlı olarak hastanın başında bekler ve hasta uyandırlırken de hava yolundaki tüp çıkarılır.

Genel anestezi için uygun olmayan hastalara geniş bir sahada anestezi elde etmek için bölgesel anestezi uygulanır. Burada amaç cerrahi girişim yapılacak bölgenin sinirlerini bloke etmektir. Bu amaçla omur ilik etrafına yapılan ilaç uygulamaları ile hastanın bacaklarında uyuşma sağlanır. Bu da hastayı uyutmadan kasık bölgesinde cerrahi girişimin yapılmasına olanak sağlar.

Epidural veya spinal anesteziye de uygun olmayan hastalara sadece lokal anestezi altında, hafif bir sedasyon yardımı ile ağrısız fıtık ameliyatı yapılabilir. Lokal anestezi hasta için ilk değil son tercih olmalıdır.