Fıtık Ameliyatından Ne Kadar Zaman Sonra İşime Dönebilirim ?

Bu sorunun cevabı yapılan işin özelliklerine, ameliyat yöntemine, cerraha ve hastaya bağlı olarak değişir.

İşiniz masa başı başı işi olabilir, araba kullanmayı gerektiren hareketli ancak yoğun beden gücü gerektirmeyen bir iş olabilir veya sadece beden gücü ile yapılan bir iş olabilir. Bir yerde çalışıyor olabilirsiniz veya kendi işiniz olabilir. Kasık fıtığı ameliyatı açık yöntemle veya kapalı yöntemle yapılmış olabilir.

Bunlar önceden bilinen ve hesaba katılan değişkenlerdir.

Her insanın vücudu travmaya ve ağrıya farklı yanıt verir. İnsanların ayrıca iş motivasyonları farklı farklıdır. Son olarak da her cerrahın çalışırken çevre dokularda oluşturduğu travma yani zedelenme oranı değişir. Bu cerrahın deneyimi, kişisel özellikleri ve kasık fıtığı ameliyatını ne sıklıkla yaptığı ile ilgilidir. Bunlar da ölçülemeyen veya kestirilemeyen değişkenlerdir.

Biz kestirilebilir değişkenler üzerinden size bir yol göstermesi açısından şöyle bir tablo oluşturmaya çalıştık:

İŞ TARİFİ AÇIK FITIK AMELİYATI KAPALI FITIK AMELİYATI
HAFİF İŞ
Masabaşı iş veya kişinin bizzat beden gücü ile çalışmadığı kendi işi.
5 - 7 Gün 1- 3 Gün
ORTA DERECE BEDEN İŞİ
Gün içinde araba ile seyahat zorunluluğu olan ve/veya 10 kg'dan fazla ağırlık kaldırmak gerekmeyen işler.
10 - 15 Gün 3 - 5 Gün
İLERİ DERECE BEDEN İŞİ
İş sürecinde sürekli ağırlık kaldırmak gereken işler, iş içinde 10 kg'dan fazla ağırlık kaldırmak gereken işler veya profesyonel sporcular.
8 - 12 Hafta 3 - 6 Hafta


İşiniz beden gücü gerektiriyorsa, kapalı fıtık ameliyatlarını tercih etmenizi öneririz. Çünkü kapalı ameliyatlardan sonra çok kısa zamanda eski sağlığınıza kavuşabilir ve işyerinize geri dönebilirsiniz. Daha fazla detay öğrenmek için "buraya tıklayabilirsiniz" ve "Beden gücü ile çalışanlarda kasık fıtığı" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yukardaki tabloda verilen bu değerler hastadan hastaya farklılıklar gösterebilir. Lütfen bu konudaki beklentilerinizi ameliyattan önce bizimle konuşun.

Başka kliniklerde yapılan ameliyatlardan sonra size verilen süreler daha farklı olabilir. Ameliyat olduğunuz yerden verilen sürelere uymanız sizin yararınıza olacaktır.